Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 6.12
 • DOLAR 5.39

Tüketen Okullardan Üreten Okullara

Çocuk - 22 Ocak 2018 13:20 A A

Öğrencilerin zekâ ve el becerilerini yani ince motor kaslarını geliştirmek amacıyla ahşap, kâğıt ve mekatronik üzerine özel çalışmalar yürüten, AR-GE atölyesi ile öne çıkan okullar; bir yandan akademik çalışmalar yaparken, diğer yandan da teknoloji ile kendin yap kültürünü bir araya getirmeye başladılar.
Bununla birlikte, dünyada her geçen gün daha çok kabul gören, bireyin özgürce üretimini ve yaratıcılığını savunan MAKER hareketi ile “Fen Bilimleri, Teknoloji, Mühendislik, Matematik ve Sanat” alanlarında öğrencilerin yetkinliklerini artırmayı hedefleyen okullar da öğrencilerin yeteneklerini gösterebilmek için atölye çalışmalarını ön plana çıkarıyorlar.
Aslında eğitim; bir ülkenin gelişmesindeki en önemli araçtır. Başarılı ailelerin, şirketlerin, toplumların, ülkelerin, ortak ve evrensel noktası “yaratıcı insan” dır. Bu yetkinlikteki insanları doğuracak ve yaşatacak ortamı oluşturmamız gerekmektedir.
Tüm dünyada kısıtlı olan yetenekli ve yaratıcı insanın tarifi, belli bir eğitim almış, üniversite mezunu, iyi bir meslek sahibi olan insanları işaret ettiğini düşünebiliriz. Ancak yetenekli ve yaratıcı insan “fark yaratan” insandır. Bu da öğrencilerimize fark yaratabileceği atölye çalışmalarına imkân sağlamak ile mümkündür.
Bilimde, mühendislikte ve teknolojide büyük keşiflere ve yeni ürünlere imza atmış insanların ortak özelliklerinin, çocukluklarında evde veya okulda bilimsel deney, gözlem ve uygulamalarla hatta çocukluktan itibaren atölye içinde yaşayarak öğrendiklerini söyleyebiliriz. Çünkü dünyadaki en sınırlı kaynakların başında yaratıcı ve yetenekli insan kaynağı geliyor. Bu kaynak hangi şirkette, hangi ülkede, hangi toplumda daha fazla ise başarı da orada olacaktır. Bu aşamada devreye “uygulamalı eğitimin” önemi giriyor. Bu nedenle atölye çalışmaları önem kazanıyor.
Birçok ülkede resmi kuruluşlar tarafından desteklenen benzer programlar vardır. Örneğin ABD’de STEM+A ve Avrupa Birliği’nde SCIEIXTIX programları buna örnek gösterilebilir.
Ekonomilerin rekabet seviyelerine olumlu katkıda bulunan unsurlardan biri “inovasyon”dur. Günümüz inovasyonu da STEM+A disiplinlerinin kesiştiği noktada gerçekleşmektedir. İnovasyon için de sağlam bir matematik, fen ve mühendislik temeli gerekmektedir.
STEM+A’ nın öğrenciye faydalarını; özgüven, motivasyon, problem çözebilme, teknoloji okur yazarlığı, teori ve pratiği bağlayabilme, icat yapabilme, inovasyon yapabilme şeklinde sıralayabiliriz.
Kısaca bu günlerde gündeme oturmaya çalışan 21.yy Becerilerinin eğitim sistemimizin ayrılmaz bir parçası olması için, okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize büyük görevler düşmektedir.
Bir sonraki sayımızda buluşmak dileğiyle…

Çocuk - 13:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

POPÜLER HABERLER

 • 01
  Bahçeşehir’de banka soygunu! Gözyaşlarına boğuldu
  Bahçeşehir’de bir bankanın şubesi silahlı kişi tarafından soyuldu. Yaklaşık 100 bin lira çalan soyguncu kaçtı. Bahçeşehir 2. Kısım Avni Akyol Bulvarı üzerindeki bir banka  şubesine saat 10.30 sıralarında gelen silahlı bir kişi, güvenlik görevlisini etkisiz hale getirdikten sonra 100 bin lirayı aldı. Olay sonrası banka çalışanları, büyük bir şok yaşadı. Bir çalışanın gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü. Soyguncu kaçarken ihbar üzerine banka şubesine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Olay yeri inceleme [...]
 • 02
  Tüketen Okullardan Üreten Okullara
  Öğrencilerin zekâ ve el becerilerini yani ince motor kaslarını geliştirmek amacıyla ahşap, kâğıt ve mekatronik üzerine özel çalışmalar yürüten, AR-GE atölyesi ile öne çıkan okullar; bir yandan akademik çalışmalar yaparken, diğer yandan da teknoloji ile kendin yap kültürünü bir araya getirmeye başladılar. Bununla birlikte, dünyada her geçen gün daha çok kabul gören, bireyin özgürce üretimini […] Öğrencilerin zekâ ve el becerilerini yani ince motor kaslarını geliştirmek amacıyla ahşap, kâğıt ve mekatronik üzerine özel çalışmalar yürüten, AR-GE atölyesi ile öne çıkan okullar; bir yandan akademik çalışmalar yaparken, diğer yandan da teknoloji ile kendin yap kültürünü bir araya getirmeye başladılar. Bununla birlikte, dünyada her geçen gün daha çok kabul gören, bireyin özgürce üretimini [...]
 • 03
  Beslenmemizde Kış Saati
  Kış ayları daha az fiziksel aktivite, stres, soğuk algınlıkları, daha ağır yemekler ve daha az miktarda su ihtiyacıyla mı geldi? O zaman dikkat, vücudumuzu kış saatine ayarlayalım. Mevsiminde, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı içerisinde ihtiyacımız kadar besin ve sıvı tüketerek kış mevsimini harika geçirmek bizim elimizde. SU MOLASI Vücut fonksiyonların düzenli çalışması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, […] Kış ayları daha az fiziksel aktivite, stres, soğuk algınlıkları, daha ağır yemekler ve daha az miktarda su ihtiyacıyla mı geldi? O zaman dikkat, vücudumuzu kış saatine ayarlayalım. Mevsiminde, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı içerisinde ihtiyacımız kadar besin ve sıvı tüketerek kış mevsimini harika geçirmek bizim elimizde. SU MOLASI Vücut fonksiyonların düzenli çalışması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, [...]
 • 04
  Bizimkisi Bir Yol Hikayesi
  YAHYA KEMAL BEYATLI Şiirle başlamak hem de İstanbul’ u anlatan en güzel şiirlerden biri ile başlamak istedim. Çünkü tam da bizi anlatıyor ‘’sade bir semtini sevmek’’ bile derken Büyük Şair. O semt de bizim için ‘’ISPARTAKULE’’ den başka bir semt de değil doğal olarak. Hepimizin bir geliş hikâyesi var bu semte. 8 Ocak 2010. İstanbul’ […] YAHYA KEMAL BEYATLI Şiirle başlamak hem de İstanbul’ u anlatan en güzel şiirlerden biri ile başlamak istedim. Çünkü tam da bizi anlatıyor ‘’sade bir semtini sevmek’’ bile derken Büyük Şair. O semt de bizim için ‘’ISPARTAKULE’’ den başka bir semt de değil doğal olarak. Hepimizin bir geliş hikâyesi var bu semte. 8 Ocak 2010. İstanbul’ [...]
 • 05
  MAVİ TAŞ
  Şantiyedeki ofisinden bir an dışarıdan gelen sese doğru yöneldi gözleri. Bir hafriyat kamyonu, peyzaj süslemesi için kullanılmak üzere, bir araba taş indiriyordu. Artık projenin sonlarına doğruydu ve dış peyzaj düzenlemesinde yeşillikler arasına, 3-5 cm büyüklüğünde nerdeyse tamamı aynı boyutta olan ve öbek öbek yerleştirilecek olan taşlardı bunlar. Çıkan ses de, kamyonun kasasını kaldırması ile bir […] Şantiyedeki ofisinden bir an dışarıdan gelen sese doğru yöneldi gözleri. Bir hafriyat kamyonu, peyzaj süslemesi için kullanılmak üzere, bir araba taş indiriyordu. Artık projenin sonlarına doğruydu ve dış peyzaj düzenlemesinde yeşillikler arasına, 3-5 cm büyüklüğünde nerdeyse tamamı aynı boyutta olan ve öbek öbek yerleştirilecek olan taşlardı bunlar. Çıkan ses de, kamyonun kasasını kaldırması ile bir [...]
ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmanızdan mutluluk duyarız...

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.