18° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.50
 • DOLAR 5.64

Teog Yerine Gelen Yeni Sistem Nedir?

Gündem - 8 Aralık 2017 19:06 A A

Değerli Ispartakule sakinleri; hiçbirimiz Teog yerine gelen liselere girişte yapılacak yeni sistem hakkında kesin ve net bilgi sahibi değiliz. Bu nedenle bu ayki eğitim köşemizdeki yazımızda sizlere Fen ve Anadolu Liselerine Giriş (LGS) Sistemi hakkında 5 SORU-CEVAP ile genel bir bilgi aktaracağız.

1.SORU: Okul Kontenjanları Ne Kadar?
Devlet okullarında 9. sınıflar için kontenjan 1 milyon 300 bin, özel lise kontenjanları ise 200 bin, yani toplam kontenjan 1 milyon 500 bin. 8. sınıf öğrenci sayısı ise 1 milyon 180 bin dolayında. Bu da gösteriyor ki öğrenci sayısına okul sayısı yeterli ancak amaç nitelikli okullara yerleşmekse bunun için ortalama 600 okul 120 bin kontenjan olacaktır.

2.SORU: Hangi Okullar Merkezi Sınav İle Öğrenci Alacak? Ve Nitelikli Okullar Hangileri?
Nitelikli okullar fen liseleri ile bazı proje okulları olacaktır. Ancak bu proje okullarının hangileri olacağı ileride açıklanacak. Ayrıca özel okullarda yapılacak bu merkezi sınava göre öğrenci alımı yapacaklar.

3.SORU: Liselere Giriş Sınavının Ayrıntıları Nedir?
Liselere Giriş Sınavı Haziran ayının ilk hafta sonunda yapılacak. Soruların tamamı 8. Sınıf müfredatından olmak üzere 20 Fen, 20 Matematik, 20 Türkçe, 10 İnkılap Tarihi, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 10 Yabancı Dilden sorulacak. Toplam 90 soruya 135 dakika verilecek. Ortalama bir soru başına 1,5 dakika düşmektedir. Sınava girecek çocuk, 12-13 yaşlarında bir çocuk olduğundan 2 saat 15 dakikalık bir süreci sağlıklı bir şekilde devam ettiremeyebilir. O yüzden farklı iki oturum gibi değil ama arada kısa bir ihtiyaç molası verilecek şekilde ikiye ayırarak sınav yapılacak.

4.SORU: Proje ve Özel Okullara Yerleşmeyen Öğrenciler İçin Nasıl Bir Yol İzlenecektir?
Öğrenciye adresine yakın eğitim bölgesi içerisinde 9 lise sunulacak, öğrenci bu okullar arasından 5 tercih yapacak . Öğrenciye sunulan okullar arasında Anadolu Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri bulunacak.
Okullara öğrencinin ortaokul diploma notuna göre öncelik verilecek. Diploma notu eşit ise kontenjan fazlalığı durumunda sıralama tercih önceliği, adres, kayıtlı olduğu ortaokul bilgileri şeklinde belirlenecektir.
Örneğin; iki öğrencinin diploma notu aynı, o zaman tercih sırası, tercih sırası da aynı yani ikisi de birinci tercihinde o liseyi yazdı, o zaman evi yakın olan, fakat iki öğrenci aynı binada o zaman okuduğu ortaokulu liseye yakın olan öncelikli olacak.

5.SORU: Proje ve Özel Okullara Yerleşmeyen Fakat Bölgedeki Okula da Gitmek İstemeyen Öğrenciler Ne Yapacak?
Ülkemizde 9 bin civarında lisenin 4 bine yakınının pansiyonu var. Proje ve özel okullara yerleşmeyen fakat bölgedeki okula da gitmek istemeyen öğrenciler için ‘Pansiyonda kalmak koşuluyla evinize yakın olmayan başka bir okulu tercih etmek ister misiniz? Diye bir ekran daha çıkacak. Bu ekranı onaylayan öğrenciler ise yine pansiyonlu okullara öğrencinin ortaokul diploma notu, diploma notu eşit ise kontenjan fazlalığı durumunda sıralama tercih önceliği şeklinde yerleştirmeye tabi tutulacaklardır.

Gündem - 19:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

POPÜLER HABERLER

 • 01
  Bahçeşehir’de banka soygunu! Gözyaşlarına boğuldu
  Bahçeşehir’de bir bankanın şubesi silahlı kişi tarafından soyuldu. Yaklaşık 100 bin lira çalan soyguncu kaçtı. Bahçeşehir 2. Kısım Avni Akyol Bulvarı üzerindeki bir banka  şubesine saat 10.30 sıralarında gelen silahlı bir kişi, güvenlik görevlisini etkisiz hale getirdikten sonra 100 bin lirayı aldı. Olay sonrası banka çalışanları, büyük bir şok yaşadı. Bir çalışanın gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü. Soyguncu kaçarken ihbar üzerine banka şubesine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Olay yeri inceleme [...]
 • 02
  Tüketen Okullardan Üreten Okullara
  Öğrencilerin zekâ ve el becerilerini yani ince motor kaslarını geliştirmek amacıyla ahşap, kâğıt ve mekatronik üzerine özel çalışmalar yürüten, AR-GE atölyesi ile öne çıkan okullar; bir yandan akademik çalışmalar yaparken, diğer yandan da teknoloji ile kendin yap kültürünü bir araya getirmeye başladılar. Bununla birlikte, dünyada her geçen gün daha çok kabul gören, bireyin özgürce üretimini […] Öğrencilerin zekâ ve el becerilerini yani ince motor kaslarını geliştirmek amacıyla ahşap, kâğıt ve mekatronik üzerine özel çalışmalar yürüten, AR-GE atölyesi ile öne çıkan okullar; bir yandan akademik çalışmalar yaparken, diğer yandan da teknoloji ile kendin yap kültürünü bir araya getirmeye başladılar. Bununla birlikte, dünyada her geçen gün daha çok kabul gören, bireyin özgürce üretimini [...]
 • 03
  Beslenmemizde Kış Saati
  Kış ayları daha az fiziksel aktivite, stres, soğuk algınlıkları, daha ağır yemekler ve daha az miktarda su ihtiyacıyla mı geldi? O zaman dikkat, vücudumuzu kış saatine ayarlayalım. Mevsiminde, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı içerisinde ihtiyacımız kadar besin ve sıvı tüketerek kış mevsimini harika geçirmek bizim elimizde. SU MOLASI Vücut fonksiyonların düzenli çalışması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, […] Kış ayları daha az fiziksel aktivite, stres, soğuk algınlıkları, daha ağır yemekler ve daha az miktarda su ihtiyacıyla mı geldi? O zaman dikkat, vücudumuzu kış saatine ayarlayalım. Mevsiminde, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı içerisinde ihtiyacımız kadar besin ve sıvı tüketerek kış mevsimini harika geçirmek bizim elimizde. SU MOLASI Vücut fonksiyonların düzenli çalışması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, [...]
 • 04
  Bizimkisi Bir Yol Hikayesi
  YAHYA KEMAL BEYATLI Şiirle başlamak hem de İstanbul’ u anlatan en güzel şiirlerden biri ile başlamak istedim. Çünkü tam da bizi anlatıyor ‘’sade bir semtini sevmek’’ bile derken Büyük Şair. O semt de bizim için ‘’ISPARTAKULE’’ den başka bir semt de değil doğal olarak. Hepimizin bir geliş hikâyesi var bu semte. 8 Ocak 2010. İstanbul’ […] YAHYA KEMAL BEYATLI Şiirle başlamak hem de İstanbul’ u anlatan en güzel şiirlerden biri ile başlamak istedim. Çünkü tam da bizi anlatıyor ‘’sade bir semtini sevmek’’ bile derken Büyük Şair. O semt de bizim için ‘’ISPARTAKULE’’ den başka bir semt de değil doğal olarak. Hepimizin bir geliş hikâyesi var bu semte. 8 Ocak 2010. İstanbul’ [...]
 • 05
  MAVİ TAŞ
  Şantiyedeki ofisinden bir an dışarıdan gelen sese doğru yöneldi gözleri. Bir hafriyat kamyonu, peyzaj süslemesi için kullanılmak üzere, bir araba taş indiriyordu. Artık projenin sonlarına doğruydu ve dış peyzaj düzenlemesinde yeşillikler arasına, 3-5 cm büyüklüğünde nerdeyse tamamı aynı boyutta olan ve öbek öbek yerleştirilecek olan taşlardı bunlar. Çıkan ses de, kamyonun kasasını kaldırması ile bir […] Şantiyedeki ofisinden bir an dışarıdan gelen sese doğru yöneldi gözleri. Bir hafriyat kamyonu, peyzaj süslemesi için kullanılmak üzere, bir araba taş indiriyordu. Artık projenin sonlarına doğruydu ve dış peyzaj düzenlemesinde yeşillikler arasına, 3-5 cm büyüklüğünde nerdeyse tamamı aynı boyutta olan ve öbek öbek yerleştirilecek olan taşlardı bunlar. Çıkan ses de, kamyonun kasasını kaldırması ile bir [...]
ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmanızdan mutluluk duyarız...

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.