MENÜ
Açık
 • EURO 6.09
 • DOLAR 5.36

Arabuluculuk

Genel - 22 Ocak 2018 11:48 A A

Öncelikle dergimizin bölge insanımıza ve ülkemize hayırlı olmasını temenni eder, emeği geçenlere teşekkür ederiz.
Bu köşede sizlere güncel konularda hukuki bilgiler vermeye ve sizlerden gelecek hukuki sorulara cevap vermeye çalışacağız. Sorulacak soruların siyasi içerik taşımaması öncelikli olarak sizlerden talebimizdir.
Bugün sizlere, 07 Haziran 2012 tarihinde 6325 sayılı kanun ile mevzuatımıza giren Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanununun (HUAK) getirdiği fırsatlar ve bu konudaki haklarımızı düzenleyen Arabuluculuk sistemine temas etmek istiyorum.
Kanunda arabuluculuğun tanımı şu şekilde yapılmıştır. Arabuluculuk: “Sistematik teknikler uygulayarak, görüşmek ve müzakerelerde bulunmak amacıyla tarafları bir araya getiren, onların birbirlerini anlamalarını ve bu suretle çözümlerini kendilerinin üretmesini sağlamak için aralarında iletişim sürecinin kurulmasını gerçekleştiren, uzmanlık eğitimi almış olan tarafsız ve bağımsız bir üçüncü kişinin katılımıyla ve ihtiyarî olarak yürütülen uyuşmazlık çözüm yöntemidir” denilmektedir.
Arabulucu, hakim yada hakem değildir. Tarafların üzerinde rahatça karar alabilecekleri konularda onların uzlaşması ve ihtilafın giderilmesi konusunda taraflara yardımcı olan uzmanlık eğitimi almış kişidir.
12.10.2017 tarih ve 7036 sayılı yasa ile işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklarda arabulucuya müracaat dava için ön şart kabul edilmiştir. Uygulama 01.01.2018 tarihinde başlayacaktır. Örneğin 01 Ocak 2018 tarihinden sonra iş sözleşmesini haklı sebeple kendisi fesheden ya da işveren tarafından iş akdi haklı bir sebebe dayanmaksızın feshedilen işçi, iş mahkemesine dava açmadan önce bir arabulucuya başvurarak arabuluculuk yolu ile haklarını arayacak, netice alamazsa mahkemeye müracaat edebilecektir. Bu ön şarta riayet edilmeden açılan davalar usuli eksiklik sebebiyle reddedilecektir.
Arabuluculuk faaliyeti sırasında vakıf olunan bilgi ve belgeler taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça gizli olup taraflardan birisince açıklanamaz ve sonraki süreçte mahkeme aşamasında da kullanılamaz. Arabuluculuk faaliyeti esnasında ses ve görüntü kaydı alınamaz. Arabuluculuk ücreti aksi kararlaştırılmamışsa taraflarca eşit olarak ödenir.
Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığının verilerine göre 2017 yılında arabuluculuk yolu ile çözüm aranan ihtilafların %91’i anlaşma ile neticelenmiştir. Bu başarının oluşmasındaki en önemli etken sistemin mahkemelerde olduğu gibi kazan-kaybet değil kazan-kazan mantığına dayanmasıdır. Sistemin en önemli özelliği tarafların aynı masa etrafında buluşarak sorunlarını rahatça dile getirmesi ve kendilerini rahatça ifade edebilmesidir.
Gelişmiş ülkelerde uzun yıllardır uygulanmakta olan arabuluculuk sistemi ülkemizde de her geçen gün yaygınlaşmakta ve tarafların menfaatini ön plana alan bir sistem olduğundan vatandaşlarımızca da kabul görmektedir. İlerleyen dönemlerde sadece işçi/işveren arasındaki ihtilaflarda değil ticari davalarda da arabuluculuğun zorunlu olması konusunda çalışmalar devam etmektedir.

Genel - 11:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

POPÜLER HABERLER

 • 01
  Bahçeşehir’de banka soygunu! Gözyaşlarına boğuldu
  Bahçeşehir’de bir bankanın şubesi silahlı kişi tarafından soyuldu. Yaklaşık 100 bin lira çalan soyguncu kaçtı. Bahçeşehir 2. Kısım Avni Akyol Bulvarı üzerindeki bir banka  şubesine saat 10.30 sıralarında gelen silahlı bir kişi, güvenlik görevlisini etkisiz hale getirdikten sonra 100 bin lirayı aldı. Olay sonrası banka çalışanları, büyük bir şok yaşadı. Bir çalışanın gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü. Soyguncu kaçarken ihbar üzerine banka şubesine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Olay yeri inceleme [...]
 • 02
  Tüketen Okullardan Üreten Okullara
  Öğrencilerin zekâ ve el becerilerini yani ince motor kaslarını geliştirmek amacıyla ahşap, kâğıt ve mekatronik üzerine özel çalışmalar yürüten, AR-GE atölyesi ile öne çıkan okullar; bir yandan akademik çalışmalar yaparken, diğer yandan da teknoloji ile kendin yap kültürünü bir araya getirmeye başladılar. Bununla birlikte, dünyada her geçen gün daha çok kabul gören, bireyin özgürce üretimini […] Öğrencilerin zekâ ve el becerilerini yani ince motor kaslarını geliştirmek amacıyla ahşap, kâğıt ve mekatronik üzerine özel çalışmalar yürüten, AR-GE atölyesi ile öne çıkan okullar; bir yandan akademik çalışmalar yaparken, diğer yandan da teknoloji ile kendin yap kültürünü bir araya getirmeye başladılar. Bununla birlikte, dünyada her geçen gün daha çok kabul gören, bireyin özgürce üretimini [...]
 • 03
  Beslenmemizde Kış Saati
  Kış ayları daha az fiziksel aktivite, stres, soğuk algınlıkları, daha ağır yemekler ve daha az miktarda su ihtiyacıyla mı geldi? O zaman dikkat, vücudumuzu kış saatine ayarlayalım. Mevsiminde, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı içerisinde ihtiyacımız kadar besin ve sıvı tüketerek kış mevsimini harika geçirmek bizim elimizde. SU MOLASI Vücut fonksiyonların düzenli çalışması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, […] Kış ayları daha az fiziksel aktivite, stres, soğuk algınlıkları, daha ağır yemekler ve daha az miktarda su ihtiyacıyla mı geldi? O zaman dikkat, vücudumuzu kış saatine ayarlayalım. Mevsiminde, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı içerisinde ihtiyacımız kadar besin ve sıvı tüketerek kış mevsimini harika geçirmek bizim elimizde. SU MOLASI Vücut fonksiyonların düzenli çalışması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, [...]
 • 04
  Bizimkisi Bir Yol Hikayesi
  YAHYA KEMAL BEYATLI Şiirle başlamak hem de İstanbul’ u anlatan en güzel şiirlerden biri ile başlamak istedim. Çünkü tam da bizi anlatıyor ‘’sade bir semtini sevmek’’ bile derken Büyük Şair. O semt de bizim için ‘’ISPARTAKULE’’ den başka bir semt de değil doğal olarak. Hepimizin bir geliş hikâyesi var bu semte. 8 Ocak 2010. İstanbul’ […] YAHYA KEMAL BEYATLI Şiirle başlamak hem de İstanbul’ u anlatan en güzel şiirlerden biri ile başlamak istedim. Çünkü tam da bizi anlatıyor ‘’sade bir semtini sevmek’’ bile derken Büyük Şair. O semt de bizim için ‘’ISPARTAKULE’’ den başka bir semt de değil doğal olarak. Hepimizin bir geliş hikâyesi var bu semte. 8 Ocak 2010. İstanbul’ [...]
 • 05
  MAVİ TAŞ
  Şantiyedeki ofisinden bir an dışarıdan gelen sese doğru yöneldi gözleri. Bir hafriyat kamyonu, peyzaj süslemesi için kullanılmak üzere, bir araba taş indiriyordu. Artık projenin sonlarına doğruydu ve dış peyzaj düzenlemesinde yeşillikler arasına, 3-5 cm büyüklüğünde nerdeyse tamamı aynı boyutta olan ve öbek öbek yerleştirilecek olan taşlardı bunlar. Çıkan ses de, kamyonun kasasını kaldırması ile bir […] Şantiyedeki ofisinden bir an dışarıdan gelen sese doğru yöneldi gözleri. Bir hafriyat kamyonu, peyzaj süslemesi için kullanılmak üzere, bir araba taş indiriyordu. Artık projenin sonlarına doğruydu ve dış peyzaj düzenlemesinde yeşillikler arasına, 3-5 cm büyüklüğünde nerdeyse tamamı aynı boyutta olan ve öbek öbek yerleştirilecek olan taşlardı bunlar. Çıkan ses de, kamyonun kasasını kaldırması ile bir [...]
ZİYARETÇİ DEFTERİ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmanızdan mutluluk duyarız...

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.